Mevsim Geçişlerinde Cilt Bakımı Nasıl Olmalıdır

Cilt bakımı her zaman çok önemlidir. Kişinin cildine ve yaşam şekline uygun olarak planlanan cilt bakımı rutinleri ile cildin yorulması, nem kaybetmesi ve yıpranması azaltılabilir. Ancak cilt bakımının kişiye özel olarak planlanması elde edilen sonuçların hem başarılı olması hem de uzun vadede etkili sonuçlar vermesi açısından önemlidir. Mevsim geçişleri insanın ruh halini olduğu kadar cildini ve hatta enerji seviyesini etkileyen süreçlerdir. Her mevsim geçişinin cilt üzerindeki etkileri farklıdır. Ancak temelde mevsim geçişlerinin hepsinde cildin özel bakım ihtiyaçları olacağı unutulmamalıdır.

Mevsimlerin Cilt Bakımına Etkisi

Mevsimlere göre cilt bakımında öncelikli olarak yaz ve kış aylarının etkilerine bakmak gerekir. Bu iki mevsimin cilt üzerindeki etkileri oldukça fazladır. Kış aylarında cildin her zamankinden daha çok neme ihtiyacı vardır. Soğuk hava ve rüzgârın cilt üzerindeki etkilerinin önüne geçebilmek için nemlendirme etkisi yüksek cilt bakımları ön plana çıkar. Kış aylarında ciltteki gözenekler sıkılaşır ve yağ salgısı azalır. Buna ek olarak kan akışı yavaşladığı için cilt daha donuk ve solgun gözükür. Kış aylarının bitmesi ile birlikte cildin kaybettiklerini geri kazanabilmesi için canlandırıcı cilt bakımlarına odaklanmak gerekir. Cildin kaybettiği nemi geri kazanmasını sağlayacak uygulamalar tercih edilebilir.

Cildi en çok yoran mevsimlerden birisi de yaz mevsimidir. Yaz aylarında güneş etkisinin yanı sıra deniz ve havuz aktivitelerinin artması; cildin daha çok açık hava ile temas etmesi bu yorgunluğa nedenleri arasında yer alır. Yaz aylarında ciltteki gözenekler açılır ve sebum salgısı artar. Artan sebum miktarı cildin daha parlak ve yağlı görünmesine neden olur.  sebumu dengelemeye yardımcı iceriklerle desteklenmis bakım ürünleri yaz aylarını çok daha rahat geçirmeye yardımcı olur.

Ayrica yazın daha yoğun şekilde maruz kalınan güneş ışınları, ciltte kısa ve uzun vadeli olumsuz etkilere neden olur. Ciltte lekeler oluşabilir ve erken yaşlanma belirtileri görülebilir. Gunesin zararlı etkilerinden korunmak için mutlaka cilt tipine özel üretilen UV filtresi içeren ürünlerin bakima ilave edilmesi gerekir. Yaz aylarının bitişi ile de cildin büyüyen gözeneklerinin arındırılması ve nem dengesinin sağlanması önemlidir.

Mevsim Geçişlerinde Cilt Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Cilt bakımının kişiye özel olduğu unutulmamalıdır. Her cilt yapısının farklı olduğunu göz önünde bulundurmak ve cildin bölgesel gereksinimlere cevap verecek bakımlar uygulamak sonuçlar açısından önemlidir. 

Sadece mevsim geçişlerinde yapılan cilt bakımının yeterli gelmesi beklenmemelidir. Cilt bakımı düzenli olarak yapılmalı, günlük yaşamın vazgeçilmez bir parçası olmalıdır. Cilt bakımı için gün içerisinde ayırabileceğiniz süreye göre bakım ritüelleri oluşturmak en iyi sonucu almanıza yardımcı olur.

Cilt bakımı planlaması yaparken yaşam şeklini mutlaka göz önünde bulundurmak gerekir. Çok seyahat etmek, dışarıda fazla zaman geçirmek ya da dışarıya çok çıkmamak, sigara ve alkol kullanımı gibi pek çok faktör cilt bakımı gereksinimlerinin değişmesine neden olur. Bu nedenle mevsim geçişlerinde bakim ürünlerinizi seçerken de mevsimin yaşamınız üzerindeki etkilerini göz önünde bulundurarak cildinizin değişen dönemlerdeki değişen ihtiyaçlarını karşılayacak icerikleri bulunduran ürünleri tercih etmek, uygulayacağız bakımdan maksimum performans almanızı sağlayacaktır.