Hassas Bir Cilde Sahip Olduğunuzun 6 Göstergesi

Hassas cilt kolayca tahriş olabilen bir cilt tipi olarak düşünülse de özünde daha karmaşık özelliklere sahiptir. Bazı cilt hastalıklarının hassas cilt tipinin karakteristik özelliği olarak düşünülmesi mümkün olduğu için bu yazımızda hassas ciltlerin ortak özelliklerine değineceğiz.

1. Hassas cilt reaktiftir

Hassas bir cildiniz varsa cildiniz sabunlara, deterjanlara, parfümlere, temizlik malzemelerine veya cilde özel formüle edilmeyen bakım ürünlerine reaksiyon gösterebilir. Bunların haricinde soğuk havalar, güneş veya rüzgara maruz kalmak da cildin verdiği tepkileri artırabilir. Dış etmenler nedeniyle cildiniz zarar görüyorsa dermatologlara muayene olmanız ve önerilen bakım ürünlerini kullanmanız cilt sağlığınızı korumanız adına büyük bir fayda sağlayacaktır.

2. Hassas ciltte kızarıklıklar görülür

Hassas cilde sahip olan kişiler ciltlerinde oluşan kızarıklıklara aşinadır. Kızarıklığa ek olarak ciltte kırmızı şişkinlikler ve hatta belirgin kan damarları da belirgin hale gelebilir. Bu kızarıklık ve türevleri genellikle tahriş edici koşullara bağlı olarak ortaya çıkar ve bu koşullar ortadan kalktıktan sonra geçer. Yine de bazı kızarıklıkların kalıcı nitelik taşıyabileceği ve tıbbi tedavi gereksinimi ortaya çıkarabileceği unutulmamalıdır.

3. Hassas ciltler kaşınabilir

Hassas ciltler sert ürünlerle temizlendikten sonra kaşınmaya ve gerginlik oluşmasına meyillidir. Bu gibi bir durumda sıcak su kullanmak şikayetleri şiddetlendirebilir. Özellikle havaların soğuması ve kurumasıyla kaşıntı şikayetinde artış görülebilir.

4. Hassas ciltlerde yanma ve batma oluşabilir

Cildinizi temizlediğinizde ya da yaşlanma karşıtı krem kullandığınızda yanma ve batma şikayetleri ile karşılaşıyorsanız cildiniz hassas tipe sahip olabilir. Bu gibi bir durumda dermatologlara başvurarak cilt tipinizi kesin olarak öğrenebilir ve cilt tipinize özel geliştirilen ürünleri tercih ederek daha sağlıklı bir cilde kavuşabilirsiniz.

5. Hassas ciltlerde kuruluk görülebilir

Hassas cilde sahip kişilerin ciltlerinde kuruluk sorunu da eş zamanlı olarak görülebilir ve çatlak oluşumuna sıklıkla rastlanabilir. Kuru ve soğuk havalarda veya rüzgara maruz kalındığında kuru ciltle ilgili yaşanan sıkıntılar artış gösterebilir. Bu sorunun üstesinden gelmek için hassas cilt tiplerine özel nemlendiricilerin kullanılması büyük bir rahatlama sağlayacaktır. Cildin farklı tabakalarında meydana gelen kuruluğun giderilmesini sağlayan nemlendiricilerin kullanılmasının aksatılmaması oldukça önemli bir gereklilik olarak düşünülmelidir.

6. Hassas ciltlerde güneş ışınları daha çok etkiye neden olur

Hassas ciltlerin en önemli karakteristik özelliklerinden biri de güneş ışınlarına karşı toleranssız olmalarıdır. Güneşe çıkıldığında ciltte rahatsızlık hissi oluşabilir. Bu nedenle hassas cilde sahip kişilerin güneşe çıkmaları gerekiyorsa cilt tiplerine özel formüle edilen güneş koruyucu kremleri kullanmaları gerekir.