En Sık Yapılan Cilt Bakım Hataları

Daha sağlıklı, parlak ve kusursuz bir cilt için cilt bakım süreçlerinin aksatılmaması gerekir. Ancak istenilen sonuçların elde edilebilmesi için cilt bakım süreçlerinin doğru bir şekilde yerine getirilmesi önemlidir. Kimi zaman yalnızca nemlendirici ve göz kremi kullanımı ile geçiştirilen günlük bakımlar kendi inceliklerine sahiptir. Bu yazımızda cilt bakımı sürecinde en sık yapılan hatalar hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Makyaj Çıkarmamak

Gündüz yapılan makyajların geceleri çıkarılmaması en sık yapılan cilt bakım hatalarının başında gelir. Gece boyunca cilt kendini yenileme sürecine girer; hasarlı hücreler onarılır ve kaybedilen nem geri kazanılır. Cilt tüm bu yenilenme adımlarını kendi doğal sebumunu üreterek gerçekleştirir. Sebum cildi besleyen besinler ve yağ asitleri ile doludur. Ciltten makyaj temizlenmediğinde gözenekler makyaj malzemeleri ve kirle dolarak sebum çıkışının engellenmesine neden olur.

Yalnızca Yüz Temizleme Mendilleri Kullanmak

Seyahatte veya tatilde yüz temizleme mendilleri makyaj çıkarmanın en pratik yollarından biri olarak ön plana çıkar. Ancak bu mendillerin kullanımı cildin derinlemesine temizlenmesi için yeterli değildir. Cildi temizlemek için kullanıldıklarında cilt yüzeyindeki uçucu yağların çıkarılmasına ve bu sırada da gözeneklerin yapışkanlığının artmasına neden olurlar. Bu nedenle günlük cilt bakımı rutininin bir parçası olarak düşünülmemeleri gerekir.

Nemlendirici Kullanmamak

Yağlı cildi olanlar genellikle nemlendirici kullanmama eğilimindedir ve günlük cilt bakım rutinlerine nemlendiricileri eklemezler. Bu davranış en sık yapılan cilt bakım hataları arasında yer alır. Cilt tipi ne olursa olsun herkesin nemlendirici kullanması gerekir. Nemlendiriciler cildin doğal yağ üretimini dengeleme özelliğine sahiptirler. Dikkat edilmesi gereken cilt tipine uygun nemlendirici seçilmesidir.

Kozmetik Ürünleri Çok Sık Değiştirmek

Cilt bakımında sık yapılan hatalardan biri de kullanılan ürünlerin çok sık değiştirilmesidir. Düzenli olarak kullanılan, dermatolojik ve ürün kullanım alanına göre oftalmolojik olarak test edilen, kişinin cildine iyi gelen ürünler bulunduysa bu ürünlerin çok sık değiştirilmemesinde fayda vardır. Aksi bir durum çeşitli alerjik reaksiyonların ortaya çıkmasına neden olabilir.

Cilt Tipine Uygun Ürünleri Tercih Etmemek

Düzenli olarak cilt bakımı yapılmasına rağmen bir türlü istenilen sonuç elde edilemiyorsa ürün seçiminde bir hata yapılmış olabilir. Nitekim en sık yapılan cilt bakım hataları arasında cilt tipine uygun olmayan ürün seçimi de yer almaktadır. Her cildin yapısının benzersiz ihtiyaçlara sahip olduğu unutulmamalı ve ürünler arasından seçim yaparken bu gerçekten yola çıkılmalıdır.

Çok Fazla Peeling Yapmak

Cilt bakım sürecinde peeling etkili ürünlerin kullanılması gereklilik halini alabilir, ancak bu ürünlerin ne sıklıkta ve ne miktarda kullanıldığına dikkat edilmesi gerekir. Cilt bakım süreçlerinin temel amacı cilde zarar vermek değildir, çok fazla peeling yapılması ciltte pul pul dökülmeye, nem bariyerinin hasar görmesine ve dehidrasyona neden olabilir. Bu nedenle peeling özellikli kozmetik ürünlerin belirli aralıklarla cilde zarar vermeyecek şekilde uygulanması önemlidir.

Güneş Kremi Kullanmamak

Cilt bakım süreçlerinde en sık yapılan hatalardan biri de güneş kremi kullanmamaktır. Güneş ışınları, cilt kusurlarına yol açabilen ve aynı zamanda cildi yaşlandıran en önemli faktörlerin başında gelir. Güneş kremi kullanımının, yılın tüm mevsimlerinde, rutin cilt bakım süreçlerine dahil edilmesi önemlidir.